Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi

Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi'nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir.
3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.
90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi ile "EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi"ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup laboratuvar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla bir çok üniversite için örnek oluşturmaktadır.

  • Üniversitemiz; 19 Fakülte, 4 Yüksekokul, 15 Meslek Yüksekokulu, 5 Enstitü, 3 Araştırma ve Uygulama Birimi, ve 91,024 öğrencisi (2015-2016 eğitim-öğretim yılı) ile eğitim öğretimine devam etmektedir
  • Teknoloji park ve sosyal alanlarla geniş imkanlar sunmaktadır
  • Öğrencilerimizin daha iyi eğitim alabilmeleri için her türlü imkan sağlanmaktadır.
  • Sakarya Üniversitesi “Kültür ve Kongre Merkezi” konumu, mimari özellikleri ve teknik altyapısı ile kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği bir merkezdir.

Misyon ve Vizyonumuz

Misyonumuz
“İnsanlığa değer katan girişimci bireyler yetiştirmek ve evrensel nitelikte bilgi, teknoloji ve hizmet üretmektir.”

Vizyonumuz
“Ürettiği evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji ile Türkiye ve dünyada paydaşlarının geleceğine yön veren bir üniversite olmaktır.”

215.288

Sakarya Üniversitesi


Sakarya Üniversitesi Toplam Fiziki Alanlar (m2)
239

Yayın Sayısı


SCI-SSCI-AHCI İndeksli Dergilerdeki Toplam Yayın Sayısı
30

Türkiye Sıralaması


Üniversitenin Türkiye Sıralamasındaki Yeri
22589

Yeni Öğrenci


Toplam Yeni Gelen Öğrenci Sayısı